Rodzice wiedzą doskonale, że powiedzenie o oczach dookoła głowy, niezbędnych do upilnowania dziecka, jeszcze nie oddaje całego obrazu. Dzieci są nieobliczalne w swoich pomysłach i niepowstrzymane w ich realizacji, co czasami może prowadzić do mniej lub bardziej poważnych urazów i wypadków. Czasami wystarczy plasterek i buziak, ale niekiedy trzeba będzie zasięgnąć porady lekarza czy nawet udać się do szpitala. A leki, artykuły medyczne czy ewentualne rehabilitacje, niestety, sporo kosztują. Oczywiście chcielibyśmy uchronić najmłodszych przed wszystkimi niebezpieczeństwami, ale z praktyki wiemy, że to niemożliwe. Co zatem jesteśmy w stanie zrobić? Wykupić ubezpieczenie NNW dziecka, stanowiące pomoc finansową w nieplanowanej sytuacji.
Czym jest ubezpieczenie NNW?
NNW to skrót stosowany dla ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Stanowi ono nieobowiązkowe ubezpieczenie osobowe życia i zdrowia osoby ubezpieczonej. Jeśli ubezpieczony ulegnie wypadkowi lub dozna innego uszczerbku przewidzianego zakresem polisy, wówczas wypłacane są mu środki, zgodnie z przyjętą tabelą, z uwzględnieniem trwałości uszkodzenia ciała oraz procentowego uszczerbku na zdrowiu. Z kolei w razie śmierci ubezpieczonego, środki otrzymuje osoba uposażona (można wskazać również kilka osób). Większość polis uwzględnia wypłatę 100% odszkodowania nie tylko w przypadku śmierci, ale także gdy doszło do trwałych zaburzeń psychoruchowych, uniemożliwiających samodzielne funkcjonowanie ubezpieczonego.
Polisa NNW często stanowi dodatek do innego rodzaju ubezpieczeń (np. komunikacyjnych lub turystycznych), ale można także wykupić ją oddzielnie. Najczęściej polisa obejmuje tylko osobę ubezpieczoną, w niektórych przypadkach także inne osoby (np. kierowcę i jego pasażerów w przypadku NNW komunikacyjnego). Co istotne, NNW nie jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej – oznacza to, że jeśli ubezpieczony sam spowoduje uszkodzenie ciała osoby trzeciej, odszkodowanie nie będzie wypłacane z jego NNW. NNW nie jest także tożsame z popularnym zwłaszcza wśród kierowców AC. Podczas gdy AC umożliwia otrzymanie pieniędzy w razie zniszczenia mienia, NNW dotyczy wyłącznie uszczerbku na zdrowiu.
Wiele osób zastanawia się, czy warto wykupić NNW, zwłaszcza inne niż komunikacyjne. Warto wówczas zastanowić się, jak często doznawaliśmy różnego rodzaju uszkodzeń ciała i jakie nakłady finansowe były konieczne dla zniwelowania ich skutków. Tymczasem NNW kosztuje niewiele, zwłaszcza w pakiecie z innymi ubezpieczeniami, a w razie nieszczęśliwego wypadku, pozwala usunąć przynajmniej jedną, poważną przeszkodę na drodze do rekonwalescencji, tj. brak środków.
Podczas wyboru ubezpieczenia NNW warto zwrócić uwagę nie tylko na wysokość raty, ale i na sumę ubezpieczenia – lepiej zapłacić nieco więcej, ale też w razie nieprzewidzianej sytuacji, dysponować znacznie wyższą kwotą.
Zakres ubezpieczenia NNW dla dziecka
Ubezpieczenie NNW dziecka to szczególny rodzaj polisy. Gwarantuje ona wypłatę środków niezbędnych do leczenia w razie doznania przez dziecko uszczerbku na zdrowiu. Ponieważ dzieci przeważnie nie posiadają innych polis, NNW wykupuje się dla nich jako osobny produkt.
Czy warto wykupić NNW dla dziecka? Bardzo często rodzice łudzą się, że groźba wypadku nie dotyczy ich pociech. Pojawiają się argumenty o troskliwej opiece nad dzieckiem, a także związane z charakterem samego malucha, który jest odpowiedzialny, rozsądny i grzeczny. Wiemy jednak dobrze, iż nawet najspokojniejsze i mądre dziecko może czasami podjąć jakąś niebezpieczną aktywność – celowo lub też z powodu braku wystarczającej wiedzy. Przecież nawet osoby dorosłe wielokrotnie popadają w problemy poniekąd na własne życzenie, choć dysponują o wiele większym doświadczeniem i są z założenia bardziej rozsądne niż dzieci. Co więcej, dziecka nie można przecież pilnować w każdej sekundzie jego życia – na podwórku, w szkole a nawet nocą, w jego własnym łóżeczku – pomysł na ryzykowną zabawę może przyjść maluchowi do głowy dosłownie wszędzie.
Nawet jeśli jesteśmy pewni swoich pociesz w stu procentach, to nie możemy ręczyć za inne osoby – do wypadku może dojść z winy innego dziecka, a konieczność pokrycia kosztów leczenia spadnie na rodziców poszkodowanego. To dlatego NNW dla dziecka zdecydowanie warto wykupić.
Jakie ubezpieczenie NNW dla dziecka wybrać? Przede wszystkim nie warto sugerować się wyłącznie ceną – niezbędne jest zweryfikowanie kwoty świadczenia oraz zakresu polisy. Standardowo ubezpieczenie NNW dziecka obejmuje wypadki na terenie domu (w tym działki, ogrodu), w szkole (także na przerwie), na zajęciach pozalekcyjnych (tych oficjalnych i nieoficjalnych), w drodze pomiędzy szkołą a domem, a także na wycieczkach, wakacjach i w czasie wolnym – czyli właściwie wszędzie, w każdych okolicznościach.
Choć najczęściej NNW dla dziecka kojarzy się z uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych, to warto wiedzieć, że wiek szkolny nie jest obowiązkowy dla rodziców, pragnących wykupić polisę. Mogą być nią objęte także przedszkolaki oraz maluszki uczęszczające do żłobków. Nie jest również prawdą forsowana niekiedy w szkołach rzekoma konieczność przystąpienia do ubezpieczenia we wrześniu – NNW możesz wykupić w dowolnym momencie roku.
W ramach ubezpieczenia wypłacane są środki na leczenie i rehabilitację dziecka, które uległo wypadkowi zarówno z własnej winy, jak i na skutek działania osób trzecich lub w następstwie sytuacji losowej (np. oblodzony chodnik).
Czy ubezpieczenie NNW i OC dla dziecka to to samo? Nie – polisy te obejmują zupełnie inny zakres. NNW gwarantuje wypłatę świadczenia wówczas, gdy dziecko jest stroną poszkodowaną, niezależnie od tego, kto lub co doprowadziło do takiej sytuacji. OC stanowi natomiast ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – i również można wykupić je dla dziecka. Dzięki niemu ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy szkód lub uszczerbku na zdrowiu, które powstały w wyniku działań samego dziecka (np. uszkodzenie elewacji domu sąsiada podczas gry w piłkę czy leczenie zęba złamanego kuzynowi podczas zabawy).
Kiedy zostanie wypłacone odszkodowanie z ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków?
Ubezpieczenie NNW dla dziecka obejmuje wiele nieszczęśliwych zdarzeń, w konsekwencji których dochodzi do uszkodzenia ciała (i nie tylko, o czym za chwilę). Zostanie ono wypłacone m.in. za każdy dzień pobytu dziecka w szpitalu, a także procentowo w kontekście doznanego uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczyciel pokryje także koszty zakupu sprzętu ortopedycznego i innych narzędzi niezbędnych w procesie rekonwalescencji. Z polisy opłacone zostanie leczenie dziecka (także pozaszpitalne), a także jego rehabilitacja – co jest szczególnie istotne, ponieważ NFZ pod tym względem zawodzi i dzieci po wypadkach, wymagające stałej i kosztownej rehabilitacji, nie otrzymują na czas specjalistycznej pomocy.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie NNW dziecka, cena to nie jedyne kryterium wyboru. Przeczytaj uważnie, co obejmuje polisa. Wiele towarzystw, poza standardowym leczeniem, oferuje również pokrycie kosztów szczególnie drogiego leczenia stomatologicznego, a nawet operacji plastycznych – jeśli w wyniku wypadku dziecko doznało urazu w obrębie szczęki lub zostało w inny sposób oszpecone.
Nie ma przy tym znaczenia, w jakich okolicznościach doszło do urazu: czy noga została złamana, gdy dziecko grało w piłkę na lekcji WF-u czy pod blokiem, zostało zepchnięte z huśtawki przez kolegę, czy gdy samo z niej niefortunnie zeskoczyło. NNW obejmuje również sytuacje takie jak użądlenie przez owady czy pogryzienie przez psa. Szczególnie dla rodziców nastolatków istotny może być fakt, że ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia również w sytuacji, gdy dziecko było pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, jak również gdy do wypadku doszło w konsekwencji złamania prawa (np. prowadzenie samochodu bez uprawnień, bójka). Polisa obowiązuje także w sytuacji, gdy wypadek jest konsekwencją przewlekłych chorób, na które cierpi dziecko (np. upadek w wyniku ataku epilepsji) oraz wówczas, gdy do uszczerbku na zdrowiu doszło podczas zabiegu wykonywanego przez personel medyczny (np. powikłania po wycięciu wyrostka robaczkowego).
Co istotne, nawet ubezpieczenie NNW zawarte w szkole, obowiązuje przez cały rok – a więc również w czasie wakacji czy innych przerw od nauki. A co z urlopem zagranicznym? Jeśli do wypadku dojdzie w innym kraju, świadczenie również zostanie wypłacone, nawet jeśli do zdarzenia doszło poza obszarem UE, przy czym samo leczenie i rehabilitacja muszą odbywać się już w Polsce.
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe rozszerzają swoją ofertę o pomoc psychologiczną, szczególnie przydatną w sytuacji straty kogoś bliskiego, ale także np. doświadczenia hejtu w grupie rówieśniczej. Z uwagi na coraz bardziej alarmujące dane dot. kondycji psychicznej dzieci i młodzieży w Polsce, taka opcja w polisie również jest godna uwagi.
Gdzie znaleźć najlepsze ubezpieczenie NNW dla dziecka?
Gdzie ubezpieczyć dziecko od NNW? Pierwsza do głowy przychodzi oczywiście szkoła – początek nowego roku wiąże się przeważnie z różnego rodzaju zbiórkami, w tym na polisę NNW. Zanim się na to zdecydujesz, przeczytaj uważnie warunki – może się okazać, że kwota ubezpieczenia jest niska a składka zawyżona.
Najwygodniejsze, ale także najbardziej opłacalne, jest ubezpieczenie NNW dziecka online. Masz wówczas możliwość porównania różnych ofert i wybrania tej najlepszej. Na stronie nau.pl/produkt/ubezpieczenie-nnw-dla-dzieci-i-mlodziezy/ wygodnie odszukasz interesujący cię rodzaj ubezpieczenia a w razie wątpliwości – skontaktujesz się z doradcą, który odpowie na wszystkie pytania i posłuży fachową pomocą.
W kwestiach takich jak ubezpieczenie NNW dziecka, opinie rodziców zawsze będą podzielone: jedni uważają je za zbędne obciążenie domowego budżetu, inni nie wyobrażają sobie rezygnacji z niego. Tym, co daje polisa NNW dla dziecka, jest przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa – wiesz, że w razie wypadku wymagającego pokrycia wysokich kosztów, nie zostaniesz z problemem sam, co da ci możliwość skoncentrowania się na wspieraniu malucha w powrocie do zdrowia, a nie na organizowaniu funduszy na leczenie.