Początek roku szkolnego to już tradycyjnie czas składek. Komitet rodzicielski, składka klasowa, a także składka na ubezpieczenie. Wielu rodziców nie zastanawia się nawet nad tym, za co konkretnie pobierane są opłaty – po prostu wyciągają z portfela kolejne banknoty. Inni natomiast zastanawiają się, czy ubezpieczenie NNW dziecka jest obowiązkowe? Czy koniecznie trzeba je wykupić za pośrednictwem szkoły? Co takie ubezpieczenie daje i co w przypadku, gdy nastąpi uszczerbek na zdrowiu u dziecka nieubezpieczonego? Fakty są takie, że poza ubezpieczeniem grupowym – czyli szkolnym, równie dobrze można wykupić indywidualne ubezpieczenie NNW dla dziecka w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jakie są różnice i co bardziej się opłaca?
Co daje ubezpieczenie NNW dziecka?
Ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, należy do ubezpieczeń osobowych. Dotyczy zatem nie mienia, ale zdrowia i życia ubezpieczonego. Tak w przypadku dziecka jak i osoby dorosłej, polisa NNW upoważnia do otrzymania określonej szczegółowo w umowie sumy pieniędzy, jeśli na skutek wypadku lub innego zdarzenia, dojdzie do trwałego lub tymczasowego uszczerbku na zdrowiu.
Pełna kwota ubezpieczenia NNW wypłacana jest w przypadku śmierci ubezpieczonego albo też w sytuacji, gdy uszczerbek na zdrowiu jest tak duży, że uniemożliwia samodzielną egzystencję. Pozostałe urazy wymagają oszacowania procentu uszczerbku – kwota wypłacana jest wówczas proporcjonalnie.
Wykupienie ubezpieczenia NNW dla dziecka wiąże się przede wszystkim z podniesieniem komfortu psychicznego rodziców. Nie jesteśmy w stanie zapobiegać wszystkim wypadkom, ale dzięki polisie NNW mamy wpływ na to, jak zadbamy o dziecko, które doznało urazu. Teoretycznie leczenie szpitalne czy rehabilitacja są zagwarantowane przez NFZ, ale praktyka jest wszystkim doskonale znana: wielomiesięczne kolejki do specjalistów, zbyt rzadkie rehabilitacje na przestarzałym sprzęcie, dofinansowania do zakupu artykułów medycznych nie pokrywające nawet ¼ ich kosztu – to codzienność, z jaką muszą zmagać się chorzy. Dzięki zawarciu umowy ubezpieczenia, w razie wypadku, przynajmniej jeden problem nie dotyczy już rodziców dziecka – nie muszą oni desperacko poszukiwać środków na leczenie, te bowiem wypłaca ubezpieczyciel. Rodzice natomiast mogą skierować uwagę na pomoc dziecku w dochodzeniu do sprawności.
Ubezpieczenie NNW dziecka – indywidualne a grupowe
Często rodzice nie zdają sobie sprawy, że w kwestii wyboru ubezpieczenia NNW dla swoich dzieci, mają wybór. Po pierwsze – nie istnieje obowiązek korzystania z ubezpieczenia szkolnego. Dziecko nie może być traktowane inaczej tylko dlatego, że rodzice nie wykupili ubezpieczenia – ma prawo uczestniczyć we wszystkich zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych organizowanych przez szkołę, w tym również w wycieczkach.
Do wykupienia polisy najczęściej przekonuje rodziców przede wszystkim to, ile kosztuje ubezpieczenie szkolne NNW dla dziecka – najczęściej jest to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych rocznie, suma nie obciąża więc aż tak bardzo domowego budżetu, a korzyści są osobiste. Jednocześnie warto jednak mieć na uwadze, że istnieje inna opcja – ubezpieczenie indywidualne. Jakie są pomiędzy nimi różnice?
Największym plusem polisy grupowej jest wysokość składki. Dzięki dużej ilości osób objętych ubezpieczeniem, szkoły są w stanie wynegocjować pod tym względem wyjątkowo korzystne warunki. Jednocześnie rodzice rzadko są informowani o wysokości sumy ubezpieczenia, jak i o jego zakresie. Najczęściej okazuje się bowiem, że szkoła wybiera wariant podstawowy, a ten nie obejmuje części najpopularniejszych urazów.
A zatem ile kosztuje ubezpieczenie indywidualne NNW dla dziecka? Przeważnie będzie to więcej, niż w przypadku ubezpieczenia grupowego, ale rodzic wie, za co płaci. Zakres ubezpieczania indywidualnego może wykraczać daleko poza standard szkolny, obejmując m.in. wypadki spowodowane przez dziecko będące pod wpływem alkoholu i środków odurzających (a takie wysoki zdarzają się przecież nastolatkom), psychologiczną pomoc gdy dziecko pada ofiarą internetowego hejtera, jak również wypadki będące następstwem chorób przewlekłych, na które cierpi dziecko. Wariant szkolny rzadko obejmuje zarówno wymienione wyżej, jak i szereg innych okoliczności, ograniczając się do urazów kończyn, głowy, oczu i uszu, klatki piersiowej, brzucha i miednicy. Na tle ubezpieczenia indywidualnego, grupowe wypada zatem dosyć blado.
Czy wykazane różnice są widoczne w wysokości składki ubezpieczenia grupowego i indywidualnego? W jakimś stopniu owszem, ale ubezpieczenie indywidualne również nie stanowi dużego kosztu. Płacąc kilkadziesiąt złotych więcej w skali roku, możemy naszemu dziecku zapewnić o wiele szerszą ochronę. Zanim więc sięgniesz po portfel na pierwszym zebraniu, poproś o przedstawienie warunków ubezpieczenia szkolnego i porównaj je z polisą indywidualną w kilku agencjach ubezpieczeniowych, a jeszcze lepiej i wygodniej – w jednej internetowej multiagencji.
Czy ubezpieczenie NNW w szkole jest obowiązkowe?
Bardzo wielu rodziców decyduje się na wykupienie ubezpieczenia NNW dla dziecka w szkole lub w przedszkolu. Tak jest szybciej i wygodniej – o wynegocjowanie warunków zadbała już sama placówka edukacyjna. Często jest to rozsądna opcja – ubezpieczenie obejmujące wiele osób oznacza automatycznie niższą składkę. Warto jednak zainteresować się tematem i przeczytać więcej o warunkach ubezpieczenia, zwłaszcza jeśli posiadasz inne polisy. Ich konsolidacja w jednym towarzystwie może przełożyć się na równie atrakcyjną kwotę składki ale przy większym zakresie ubezpieczenia – wtedy zamiast polisy szkolnej, bardziej opłaca się wykupienie indywidualnego NNW.
Warto jednocześnie pamiętać, że zawarcie ubezpieczenia NNW jest po prostu opłacalne. Daje nam ono pewność, że w podbramkowej sytuacji nie zostaniemy sami – z cierpiącym po wypadku dzieckiem i fakturami za jego leczenie. Ubezpieczyciel wypłaci kwotę wskazaną w umowie, dzięki czemu będzie możliwy np. zakup sprzętu medycznego lub regularne, intensywne rehabilitacje.
Jakie zatem są rekomendacje? Gdzie kupić NNW dla dziecka – w szkole czy gdzieś indziej? Wykup ubezpieczenie, ale zrób to świadomie. Zapoznaj się z ofertami różnych towarzystw ubezpieczeniowych – najwygodniej zrobić to online. Weź pod uwagę wysokość składki, wartość ubezpieczenia oraz szczegółowe warunki.
Czym się kierować wybierając polisę NNW dla dziecka?
Wybór polisy dla dziecka może być nieco problematyczny – ofert na rynku jest bardzo wiele i łatwo pogubić się w tym, która z nich jest najbardziej opłacalna. Warto z pewnością skorzystać z porady fachowca – agenta ubezpieczeniowego, który jest w stanie przedstawić ofertę wielu ubezpieczycieli, na dodatek online, bez konieczności odbywania spotkań.
Warto przede wszystkim mieć na uwadze dwa kryteria: miejsce i okoliczności. Część ubezpieczycieli może ograniczyć się do urazów, do których doszło na terenie szkoły lub w drodze do niej. Wybierz polisę, w której nie ma takich wykluczeni, aby chroniła dziecko również w razie uszkodzenia ciała w domu, w kolegi czy na wakacjach (także za granicą).
Niektórzy ubezpieczyciele nie będą też chcieli zapłacić za wypadki celowo spowodowane przez dziecko (np. w wyniku udziału w bójce). Tymczasem młodzież ma wiele pomysłów, niekoniecznie dobrych – nie zaszkodzi skarcić małolata za głupi wybryk, ale jednocześnie nie trzeba pozbawiać go możliwości powrotu do zdrowia.
Ubezpieczenie NNW dla dziecka to ogólnie dobry pomysł – wysoki poziom aktywności ruchowej, mnóstwo niekoniecznie dobrych pomysłów i działanie bez myślenia o konsekwencjach – to w końcu wyznaczniki dzieciństwa w ogóle, a szczęśliwe dzieciństwo musi obejmować przynajmniej pewną dozę swobody od rodzicielskiego nadzoru. Wypadki z resztą mają to do siebie, że zdarzają się nawet (albo wręcz zwłaszcza) wówczas, gdy bardzo się pilnujemy. W sytuacji, gdy zachodzi konieczność wykupienia drogich leków i artykułów medycznych czy też regularnego uczęszczania na kosztowne rehabilitacje, ubezpieczenie NNW stanowi dla rodziców pomoc nie do przecenienia. Warto jednak zweryfikować warunki polisy, aby zdecydować się na najkorzystniejszą opcję.