Bezpieczeństwo w tornistrze. Rozpoczął się nowy rok szkolny

Szkoła to nie tylko nauka. To również szaleństwa na korytarzu szkolnym, boisku czy w sali gimnastycznej. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wzrasta również internetowa przemoc i depresyjne incydenty wśród młodzieży. O ile na nagłe wypadki i zdarzenia losowe nie mamy wpływu, to na powrót do zdrowia już tak.

Rodzice i opiekunowie nie są w stanie uchronić dziecka przed wypadkiem. Warto jednak zadbać, by powrót do sprawności był jak najszybszy i najmniej bolesny. Ważne również, by rekonwalescencja w jak najmniejszym stopniu obciążała domowe finanse. Pamiętajmy zatem, aby wraz z nowym tornistrem, piórnikiem i podręcznikami dla dziecka zadbać także o odpowiednie ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW). To jednorazowy wydatek, a ochrona działa przez 12 miesięcy.

Raport przygotowany przez Dział Likwidacji Szkód NAU wskazuje, że 34% likwidowanych szkód NNW to złamania. Na kolejnym miejscu są skręcenia (23%) i rany cięte (prawie 18%). Każdego roku w polskich szkołach dochodzi do ponad 55 tysięcy wypadków (System Informacji Oświatowej). Mimo, iż z roku na rok polskie szkoły są coraz lepiej wyposażone, sprzęt jest ergonomiczny a infrastruktura coraz bardziej bezpieczna, wypadków są tysiące. Niejednokrotnie emocje przeważają nad rozsądkiem, wiele klas jest przeludnionych, a to nie sprzyja odpowiedniemu nadzorowi przez wychowawców.

Do wypadków najczęściej dochodzi na lekcjach wf-u. Są to urazy kończyn górnych i dolnych, a także zwichnięcia i stłuczenia. Wypadki są nieuniknione. Jedyne co możemy zrobić, to zawczasu się na nie przygotować, by powrót do zdrowia był jak najszybszy, a ewentualna rehabilitacja najlepsza. Może w tym pomóc ubezpieczenie.

Na podstawie oferty przygotowanej przez NAU, warto wskazać te elementy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru ubezpieczenia NNW dziecka. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić zakres ubezpieczenia – czy w momencie gdy nasza latorośl złamie rękę w drodze do szkoły, otrzyma pomoc i odszkodowanie? Pamiętajmy, że dobre ubezpieczenie jest ważne zarówno na terenie szkoły, w domu, na wakacjach, jak i w czasie wycieczki szkolnej. Upewnijmy się, czy ubezpieczenie działa 24 h na dobę, w Polsce i za granicą. Bardzo istotny jest również czas likwidacji szkody (im krócej tym lepiej) oraz jaki jest proces zgłaszania szkody.

Zwróćmy także uwagę na świadczenia, takie jak Hejt Stop czy pomoc psychologiczna w przypadku zdiagnozowania u dziecka depresji. To ogromne wsparcie w razie zagrożenia cyberprzemocą. Obrażanie, ośmieszanie czy poniżanie w internecie zdarza się coraz częściej. Dzieci i młodzież są narażone na hejt, którego skutkiem są stany depresyjne. Opcja Hejt Stop w ubezpieczeniu NNW dzieci to dostęp do pomocy prawnej i psychologicznej. Wsparcie specjalistów IT pomoże z technicznym zakończeniem przestępstwa. Łatwiej będzie zabezpieczyć sieć internetową przed groźnymi działaniami oraz atakami niepożądanych osób w przyszłości. Choć ubezpieczenie NNW dziecka jest nieobowiązkowe, warto pamiętać o wyposażeniu swoich latorośli w taką polisę bezpieczeństwa na nowy rok szkolny. Dzięki temu mamy pewność, że w razie potrzeby otrzymamy odpowiednią pomoc i wsparcie.