Główną cechą nieszczęśliwych wypadków jest ich nieprzewidywalność. Mogą przytrafić się zarówno podczas uprawniania sportów ekstremalnych, jak i w trakcie wstawania z łóżka. Leczenie następstw może być długotrwałe i kosztowne, a rozpoczęcie terapii w ramach NFZ często skutkuje odległymi terminami i niewystarczającą liczbą sesji terapeutycznych czy rehabilitacyjnych.
Gwarancją wypłacenia środków niezbędnych do kontynuowania procesu leczenia jest ubezpieczenie NNW. To termin dobrze znany w motoryzacji – w razie wypadku, polisa pokrywa koszty leczenia kierowcy i pasażerów. Faktycznie, jesteśmy skłonni zapłacić za gwarancję, że nasz samochód zostanie naprawiony, gdy przewróci się na niego drzewo – a przecież zdrowie własne i najbliższych jest o wiele ważniejsze! To dlatego warto poważnie zastanowić się nad wykupieniem polis dla całej rodziny. W przypadku dzieci, ubezpieczenie NNW jest często oferowane w szkole, jednak część osób decyduje się samodzielnie wybrać ubezpieczenie NNW dla dziecka. Gdzie szukać najlepszych ofert? Czy istnieje możliwość jednoczesnego ubezpieczenia zarówno dzieci, jak i dorosłych? Czy istnieje porównywarka ubezpieczeń NNW, która podpowie, jakie ubezpieczenie NNW indywidualnie wybrać? Na co zwracać uwagę, wybierając ubezpieczenie NNW dla rodzica i dziecka?
Ubezpieczenie NNW – na co zwracać uwagę?
Bez znajomości branży ubezpieczeniowej, możesz początkowo czuć się oszołomiony ilością ofert. Najlepiej w tym wypadku zdać się na doświadczenie multiagenta, który przeanalizuje twoje indywidualne potrzeby i pomoże dobrać najbardziej optymalną i kompleksową opcję. Nie zmienia to faktu, że zawsze warto znać kilka podstawowych zagadnień – co obejmuje ubezpieczenie NNW, na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy i gdzie ją kupić?
Wybierając ubezpieczenie NNW, przeanalizuj przede wszystkim następujące czynniki: czas i forma zgłaszania szkody, sposób powstania uszczerbku na zdrowiu, uszkodzony obszar ciała, sprawca zdarzenia oraz jego intencje. Sprawdź również, czy niektóre miejsca powstania szkody nie są objęte wykluczeniem (np. przestrzeń służąca do uprawiania sportów wyczynowych, wesołe miasteczko).
Dobre ubezpieczenie NNW powinno obejmować wszystkie miejsca, w których z dużą dozą prawdopodobieństwa możesz się znaleźć ty, twój partner czy dzieci (praca, szkoła, dom, mieszkania osób trzecich, miejsce publiczne, miejscowość wypoczynkowa). Jeśli planujesz wyjazd zagraniczny – upewnij się, czy polisa obejmuje zdarzenia, do których dochodzi poza terytorium Polski.
Większość ubezpieczycieli bardzo restrykcyjnie podchodzi do kwestii zgłaszania szkody. Jest to spowodowane potrzebą chronienia się przed nieuczciwymi klientami, którzy mogliby ubiegać się o wypłatę środków nawet wiele miesięcy po rzekomym zdarzeniu. W polisie otrzymasz dokładną informację o przyjmowanym terminie zgłoszeń. Najczęściej będzie on krótki (np. tydzień, kilka dni roboczych, 72 godziny). Zwróć uwagę także na formę zgłaszania incydentu – najwygodniej, aby można to było zrobić online lub telefonicznie.
Do najczęściej negocjowanych zagadnień należą okoliczności, w jakich doszło do powstania uszczerbku na zdrowiu. Dobra polisa powinna obejmować zarówno standardowe aktywności (np. droga do i z pracy czy szkoły), jak i te niecodzienne (np. uprawianie sportów, uczestnictwo w imprezach masowych). Z uwagi na duże prawdopodobieństwo doznania urazów, poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zastrzegać sobie prawo do niewypłacenia odszkodowania podczas wykonywania konkretnych czynności, oferując dodatkowe ubezpieczenie z nimi związane (np. obejmujące jazdę konną czy sporty walki).
Dla wielu osób największym zaskoczeniem będzie informacja, że nie każde ubezpieczenie NNW dotyczy całego ciała. Przeczytaj uważnie polisę, aby sprawdzić, czy wypłata odszkodowania nie przysługuje wyłącznie w zakresie uszkodzenia kończyn i głowy, bez uwzględnienia tułowia. Urazy jamy brzusznej czy klatki piersiowej wymagają najczęściej specjalistycznego leczenia i sporych nakładów finansowych, dlatego ich wykluczenie z polisy nie jest dla ciebie korzystne.
Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej zastrzegają sobie prawo do niewypłacenia odszkodowania, jeśli sprawcą uszkodzenia ciała był sam poszkodowany, działający z premedytacją, wbrew przepisom BHP, pod wpływem środków odurzających czy też ze złamaniem prawa. Jest to dosyć logiczne wyłączenie, chroniące ubezpieczyciela przed osobami, które z celowych uszkodzeń ciała chciałyby uczynić swój sposób na życie.
Co to jest NNW szkolne?
Wśród ubezpieczeń NNW dla dzieci, najpopularniejsze są polisy szkolne. Mają one liczne zalety. Przede wszystkim ilość osób objętych ubezpieczeniem pozwala szkole na wynegocjowanie bardzo dobrych warunków finansowych – najczęściej jest to kilkadziesiąt złotych w skali roku. Wygodna jest także sama forma zawierania umowy – podczas któregoś z zebrań rodzicielskich, bez konieczności samodzielnego podejmowania kontaktu z towarzystwem ubezpieczeń.
Warto przy tym pamiętać, że ubezpieczenie szkolne może pokrywać mniejszy zakres nieszczęśliwych wypadków niż polisa indywidualna. Zwłaszcza w przypadku, gdy planujesz ubezpieczenie całej rodziny, lepiej jest zrezygnować z polisy szkolnej i samodzielnie poszukać kompleksowych opcji.
Jaki jest zakres NNW dla dziecka?
Zakres NNW dla dziecka nie różni się zasadniczo od tego dla dorosłych. Obejmuje uszkodzenia ciała, do jakich dochodzi w następstwie nieszczęśliwych wypadków, które zdarzyły się w szkole lub poza nią. Poszczególne polisy mogą jednak zawierać pewne wykluczenia czy rozszerzenia, związane z wiekiem ubezpieczonego.
Przede wszystkim ubezpieczenie szkolne NNW nie jest pierwszym, jakie można wykupić dla dziecka – opcję podpisania umowy oferują coraz częściej również przedszkola. Z uwagi na dużą urazowość niektórych działań, ubezpieczenia szkolne mogą natomiast nie obejmować części zajęć pozalekcyjnych, w jakich uczestniczy dziecko, w tym zwłaszcza sportowych. Zakres polisy należy zweryfikować przed jej podpisaniem.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia NNW szkolnego?
Nadal najbezpieczniejszą opcją ochrony dzieci przed konsekwencjami wypadków jest ubezpieczenie szkolne NNW – jak wybrać to najlepsze? Przede wszystkim zwróć uwagę na zakres. Nie decyduj się na polisę, która nie obejmuje całego ciała. Poza wysokością składki, sprawdź również kwoty ewentualnych świadczeń – czasami kilkanaście złotych różnicy w cenie polisy przekłada się na kilkadziesiąt tysięcy do wypłaty.
Zwłaszcza jeśli jesteś rodzicem nastolatka, weź pod uwagę również dodatkowe opcje, oferowane przez ubezpieczyciela. Należą do nich m.in. wypłata odszkodowania także wówczas, gdy dziecko działało nierozważnie (np. wdało się w bójkę albo zrobiło sobie krzywdę pod wpływem alkoholu), jak również pomoc psychologiczna dla młodzieży doświadczającej różnego rodzaju problemów, takich jak hejt internetowy, będący plagą naszych czasów.
Gdzie szukać indywidualnego ubezpieczenia NNW dla siebie i dziecka?
Jeśli wolisz kompleksowo ubezpieczyć całą rodzinę, polisa szkolna się nie sprawdzi – lepiej jest wybrać rodzinne ubezpieczenie NNW. Gdzie kupić taki produkt? Najwygodniej zrobić to online.
Wejdź na ubezpieczenia.nau.pl i sprawdź ofertę dostępnych ubezpieczeń. W razie wątpliwości możesz porównać poszczególne rozwiązania albo poprosić o pomoc konsultanta, który przeanalizuje twoje potrzeby i dobierze najlepszą polisę dla ciebie, partnera i dzieci.
Niektórych wypadków po prostu nie można uniknąć. Nikt chyba nie może powiedzieć, że przez całe życie nie przydarzyło mu się nic, co wymagałoby interwencji lekarskiej czy pobytu w szpitalu. A z procesem leczenia wiążą się nieuchronnie wydatki (na leki, rehabilitację czy fachową opiekę) oraz straty (przebywanie na L4 wiąże się np. z utratą premii zadaniowych w pracy). Jedyną skuteczną formą zabezpieczenia jest wykupienie polisy NNW dla całej rodziny, która zagwarantuje wypłatę środków właśnie wtedy, kiedy są one najbardziej potrzebne. Koszty takiego ubezpieczenia w skali roku są naprawdę niewielkie a korzyści – ogromne. Zamiast więc ryzykować i żałować zaoszczędzonych kilkudziesięciu złotych, a później borykać się samemu z kosztami leczenia, lepiej być mądrym przed szkodą.