Co może pokryć ubezpieczenie NNW?

 

W porównaniu ze standardową polisą OC, ubezpieczenie NNW ma znacznie szerszy zakres. Wchodzą w niego nieszczęśliwe wypadki, jakim ulegamy na skutek działania czynników zewnętrznych (w tym osób trzecich), ale często również z własnej winy. Szczególnie istotne jest posiadanie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków przez dzieci. Ze względu na swoją pomysłowość i ruchliwość, są one grupą szczególnie narażoną na przeróżnego typu uszkodzenia ciała. Rodzice często decydują się na wykupienie polisy w szkole. Jest to jedna z dostępnych opcji – druga to samodzielny wybór produktu w agencji ubezpieczeniowej. Jak działa szkolne ubezpieczenie NNW, co obejmuje, jak zgłaszać zdarzenia, jaki zakres ubezpieczenia NNW dziecka jest oferowany w standardzie i czy warto je wykupić?

 

Ubezpieczenie NNW – jak działa?

Jeśli przyjrzymy się dokładniej umowie na ubezpieczenie NNW – co zawiera i jakie są warunki otrzymania świadczenia, szybko zrozumiemy, jaki jest sposób funkcjonowania tego produktu. Ubezpieczenie NNW gwarantuje wypłacenie określonej sumy w momencie, gdy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu u dziecka. Uszczerbek ten może mieć charakter trwały lub przejściowy. Na podstawie szczegółowych wytycznych, zawartych w umowie, ubezpieczyciel oblicza sumę należną do wypłaty.

Zasada jest więc podobna, jak w przypadku tego samego typu ubezpieczenia, znanego nam z zakresu motoryzacji – tak jak samochodowe ubezpieczenie NNW chroni nas przede wszystkim przed następstwem szkód niewchodzących w zakres OC i AC, tak i ubezpieczenie NNW dziecka powstało z myślą o zabezpieczeniu finansowemu potrzeb dziecka, które ucierpiało na skutek różnego rodzaju czynników.

Podstawą do wypłaty środków jest zgłoszenie zdarzenia w terminie wskazanym w umowie. Ubezpieczyciel nie będzie kontrolował sposobu wydatkowania wypłaconych środków – mogą one posłużyć na zakup leków i pomocy medycznych, na opłacenie rehabilitacji lub opieki, na pomoc psychologiczną albo na inne, dowolne wydatki, które poprawią stan zdrowia małego rekonwalescenta – nawet jeśli będzie to po prostu wymarzona wycieczka po kilku tygodniach unieruchomienia w gipsie.

 

Szkolne ubezpieczenie NNW – co obejmuje?

Najczęściej wykupujemy po prostu ubezpieczenie NNW dziecka w szkole – co obejmuje taka polisa? Przeważnie ma ona zakres bardzo podobny do tego, który oferują towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach polis indywidualnych (ze szczegółowym zakresem zapoznasz się tutaj: https://nau.pl/produkt/ubezpieczenie-nnw-dla-dzieci-i-mlodziezy/.

Najwięcej obaw wzbudza miejsce, w którym dojdzie do uszkodzenia ciała. Większość rodziców mylnie zakłada, że ubezpieczenie NNW dziecka w szkole zakres ma ograniczony wyłącznie do granic placówki edukacyjnej – ale nie jest to prawda. Polisa działa w zasadzie przez cały czas. Środki w ramach odszkodowania przyznawane są również wówczas, gdy wypadek miał miejsce w drodze do lub ze szkoły, podczas szkolnej wycieczki, w trakcie zajęć pozaszkolnym, jak i w czasie wolnym – w domu, w nieruchomości należącej do osób trzecich, w miejskiej przestrzeni wspólnej – również jeśli do zdarzenia dojdzie w trakcie wakacji, w Polsce lub za granicą.

Najczęściej nie ma znaczenia również to, podczas jakich czynności wydarzyło się nieszczęście – czy była to przepisowa jazda rowerem po wyznaczonej ścieżce, czy raczej karkołomna próba zjechania ze stromej górki. Towarzystwa ubezpieczeniowe w polisach dla dzieci biorą pod uwagę skłonność najmłodszych do intensywnej aktywności, nie zawsze zgodnej ze zdrowym rozsądkiem z punktu widzenia dorosłego.

Przeważnie w przypadku wypłaty odszkodowania nie ma znaczenia miejsce na ciele, które uległo uszkodzeniu, ani też charakter urazu. A zatem czy będzie to złamanie nogi, rana cięta na tułowiu czy ciało obce w nosie – środki zostaną wypłacone.

Największe ograniczenia dotyczą sprawcy zdarzenia i jego motywów. Otóż jeśli do uszkodzenia ciała doszło na skutek celowego działania ubezpieczonego dziecka, albo świadomie łamało ono prawo, ubezpieczyciel może nie wypłacić środków. Sprawdź dokładne zapisy w umowie. Polisę rozszerzoną o działanie z premedytacją czy niezgodne z prawem, warto wykupić przede wszystkim dla nastolatka, przechodzącego okres buntu.

 

Jak zgłosić zdarzenie z ubezpieczenia NNW dziecka?

Towarzystwa ubezpieczeniowe doskonale zdają sobie sprawę, że rodzic zgłaszający szkodę działa najczęściej w dużym stresie. Procedura jest więc maksymalnie uproszczona. Większość ubezpieczycieli umożliwia zgłaszanie szkody telefonicznie lub online. Wystarczy przygotować numer polisy i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie komputera czy podawanymi przez konsultanta.

Jeśli ubezpieczyciel będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, może w późniejszym terminie poprosić o uzupełnienie przekazanych informacji. Na pewno padną pytania o miejsce i czas zdarzenia, jego przebieg oraz skutki – tutaj niezbędne będą dokumenty potwierdzające zakres i stopień urazu (np. wypis ze szpitala, opinia lekarza prowadzącego).

 

Ubezpieczenie NNW dla dziecka – dlaczego warto?

Jako rodzice staramy się ze wszystkich sił, aby nasze dzieci były bezpieczne. Nie możemy jednak pilnować ich przez 24 godziny na dobę – a nawet gdybyśmy mogli, to wypadki zdarzają się często dosłownie w ułamkach sekund. Zamiast więc zaklinać rzeczywistość i myśleć życzeniowo, lepiej przez moment spojrzeć na sprawę chłodnym okiem.

Szkolne ubezpieczenie NNW nie kosztuje dużo, a niesie ogromne korzyści, dostarczając środków finansowych dokładnie wtedy, gdy są one najbardziej potrzebne. Nie warto ryzykować zdrowiem dziecka dla kilkudziesięciu złotych rocznie.

 

Standardowe szkolne ubezpieczenie NNW dziecka zakres ma bardzo szeroki. Stanowi on w zasadzie kompletny katalog nieszczęść, jakie mogą spotkać malucha w szkole i w drodze do niej, ale także na wycieczkach, w domu czy podczas wakacji. Oczywiście nikt nie chce myśleć o tym, że jego dziecku mogłaby stać się jakaś krzywda. Wypadki jednak się zdarzają i niestety często wymagają sporych nakładów finansowych, aby umożliwić maluchowi szybki powrót do pełni zdrowia. Dlatego też warto wydać tę naprawdę niewielką sumę, aby otrzymać natychmiastowe wsparcie w momencie, gdy będzie ono naprawdę potrzebne.