Odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego dziecka – jak się o nie ubiegać? Poradnik

Odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego dziecka - jak się o nie ubiegać? Poradnik

Ubezpieczenie szkolne dziecka należy do kategorii ubezpieczeń NNW – czyli  następstw nieszczęśliwych wypadków. Oznacza to, że jeśli dojdzie do uszczerbku po uszkodzenia ciała dziecka posiadającego ubezpieczenie NNW, odszkodowanie zostanie wypłacone zgodnie z zasadami zawartymi w umowie ubezpieczenia. Najczęściej nie zastanawiamy się nad szczegółami, dopóki niepożądana sytuacja faktycznie nie wystąpi. Tymczasem  brak wiedzy o zakresie ubezpieczenia, czyli za jakie skutki nieszczęśliwych wypadków jest wypłacane świadczenie, może doprowadzić do rozczarowania i niezadowolenia ubezpieczonego, rodzica lub opiekuna prawnego ubezpieczonego czy uprawnionego ze względu na odmowę uznania roszczenia. Nie każde uszkodzenie ciała, zgodnie z warunkami umowy, będzie się kwalifikowało do otrzymania pieniędzy z polisy. Jeśli więc planujesz wykupienie ubezpieczenia szkolnego dla dziecka albo już je opłaciłeś i chcesz dowiedzieć się więcej o jego zasadach – zapoznaj się z krótkim poradnikiem, z którego dowiesz się, kiedy można otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego, jak przebiega zgłoszenie do odszkodowania NNW i na jaką kwotę można liczyć ubiegając się o odszkodowanie z ubezpieczenia NNW dziecka.

 

Odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego NNW – kiedy można je otrzymać?

Ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe – a zatem rodzic opłaca składkę dobrowolnie. Poza polisą grupową, istnieje możliwość samodzielnego ubezpieczenia dziecka poprzez skorzystanie z opcji indywidualnych. Z uwagi na bardzo niskie składki ubezpieczeń grupowych, wielu rodziców decyduje się nawet na podwójne ubezpieczenie: szkolne i indywidualne – pieniądze wypłacane są wówczas z obu polis. Niezależnie od wybranego modelu, na pewno warto ubezpieczyć dziecko – niestety konsekwencje wypadków rozciągają się również na sferę finansową, a NFZ nie refunduje wszystkich leków, pomocy medycznych, zabiegów, rehabilitacji czy konsultacji specjalistycznych. Jeśli więc chcesz zabezpieczyć się na taką okoliczność i otrzymać odszkodowanie, ubezpieczenie szkolne NNW należy zawrzeć. Produkty ubezpieczeniowe dopasowane do różnorodnych potrzeb całej rodziny znajdziesz na https://ubezpieczenia.nau.pl/.

Warto pamiętać, że nie każde uszkodzenie ciała czy stan pogorszenia zdrowia, będzie się automatycznie wiązał z wypłatą pieniędzy. Umowę polisy należy bardzo dokładnie przeczytać, aby mieć pełną świadomość tego, w jakiej sytuacji należy zgłaszać szkodę a kiedy będzie to po prostu bezzasadne.

 

Odszkodowanie z ubezpieczenia NNW – jakie zdarzenia je obejmują?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, iż nazwa – ubezpieczenie szkolne – nie oznacza bynajmniej, że obejmuje ono wyłącznie wypadki, które wydarzyły się na terenie placówki oświatowej. Kwestia wypadek w szkole a NNW jest dla rodziców jasna – odszkodowanie należy się bez względu na to, w którym miejscu szkoły, przedszkola, żłobka doszło do zdarzenia (np. w sali zabaw czy lekcyjnej, na korytarzu, w sali gimnastycznej, na boisku).
A jak przedstawia się zagadnienie wypadek poza szkołą a NNW? Otóż ubezpieczeniem dziecko jest objęte przez cały czas – a więc również w drodze do szkoły i z powrotem, w domu i na podwórku, u znajomych, w przestrzeni publicznej, na wycieczce, na wakacjach – i to zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Najczęściej nie ma znaczenia charakter uszkodzenia ciała (np. złamanie lub skręcenie kończyny, pogryzienie przez zwierzę domowe, użądlenie przez owada, rany różnego rodzaju, oparzenia, wstrząs mózgu). Warto jednak zwrócić uwagę na obszar ciała dziecka objęty ubezpieczeniem – część polis dotyczy wyłącznie uszkodzeń kończyn i głowy, z pominięciem tułowia – a tymczasem rany w obrębie klatki piersiowej czy jamy brzusznej mogą wymagać specjalistycznej i drogiej pomocy. Ubezpieczenie obejmuje również poważną chorobę dziecka (o tym, czy dane schorzenie kwalifikuje się jako poważne, decyduje lista dołączona do polisy – ale na pewno nie znajdzie się na niej grypa czy niestrawność).

Każda polisa zawiera również listę wykluczeń. Są to sytuacje, w których dochodzi do uszkodzenia ciała, ale pieniądze nie zostaną wypłacone. Najczęściej znaczenie ma intencja działania dziecka. Jeśli do szkody doszło, gdy dziecko było pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, w konsekwencji próby samobójczej lub w toku łamania prawa, najprawdopodobniej ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy.

Z drugiej strony – poszczególne towarzystwa ubezpieczeń próbują dostosować swoją ofertę do różnorodnych potrzeb klientów. Oferują one rozbudowane polisy albo ubezpieczenia dodatkowe, obejmujące m.in. właśnie wspomniane wykluczenia (czyli np. złamanie ręki w trakcie niszczenia cudzego mienia albo uraz głowy podczas zabawy na imprezie), a nawet konsekwencje internetowego hejtu. Z takich dodatkowych opcji powinni skorzystać zwłaszcza rodzice nastolatków, wchodzących w okres buntu.

Szczegółowy zakres ubezpieczenia będzie różny w zależności od wybranego ubezpieczyciela i od zakresu polisy, a zatem żeby mieć pewność, czy dane zdarzenia kwalifikują się do wypłaty świadczeń, trzeba po prostu sięgnąć do dokumentu.

 

Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia szkolnego?

Podstawą do wypłaty odszkodowania jest zgłoszenie szkody. Większość ubezpieczycieli udostępnia  zgłoszenie online lub za pośrednictwem infolinii, choć możliwe jest także przesłanie zgłoszenia za pośrednictwem poczty. Niezależnie od wybranej formy należy wcześniej przygotować wszystkie niezbędne informacje i opisać je w zgłoszeniu. Najważniejszy jest oczywiście numer polisy i okoliczności zdarzenia – data i miejsce zdarzenia, jego przebieg oraz następstwa, które są wymienione  w dokumentacji,  takiej  jak wypis ze szpitala, z udzielenia pierwszej pomocy czy opinia lekarza. Oczywiście należy podać również dane ubezpieczonego oraz osoby zgłaszającej szkodę.

Podczas dokonywania zgłoszenia nie musisz od razu przedstawiać wszystkich dokumentów – najczęściej leczenie trwa a jego koszty nie są jeszcze możliwe do oszacowania. Ubezpieczyciel poinformuje cię, co trzeba będzie dostarczyć w późniejszym terminie (np. dokumentacja medyczna z procesu leczenia, rachunki dokumentujące poniesione koszty, dodatkowe informacje poświadczone przez lekarza).

 

Jaki jest termin zgłoszenia szkody dziecka z ubezpieczenia NNW?

Kluczową rolę pełni dopilnowanie terminu zgłoszenia. W każdej polisie znajduje się adnotacja, zgodnie z którą szkoda zgłoszona po upływie określonego czasu, nie będzie już stanowiła podstawy do wypłaty pieniędzy.

Z uwagi na rodzaj ubezpieczenia, w przypadku NNW te terminy są jednak dość długie, a wielu ubezpieczycieli wcale nie podaje konkretnych dat, informując raczej, że szkodę należy zgłosić po zakończeniu procesu leczenia. Jeśli nieszczęśliwy wypadek był poważny i leczenie musi być długotrwałe, szkodę należy zgłaszać po zakończeniu jakiegoś etapu (np. po wypisaniu ze szpitala z zaleceniami dalszej opieki domowej i rehabilitacji).

 

Jakie odszkodowanie przysługuje z ubezpieczenia dziecka NNW w szkole?

Wysokość odszkodowania zależy od zapisów w umowie ubezpieczenia (polisa, certyfikat, ogólne warunki). Z reguły integralną część umowy ubezpieczenia stanowi tabela uszczerbków na zdrowiu, na podstawie której jest określana kwota, jaką wypłaci ubezpieczyciel tytułem odszkodowania za doznany przez dziecko uszczerbek wskutek nieszczęśliwego wypadku. Inna wartość świadczenia będzie należna  za  zwichnięcie  palca, a inna za pobyt w szpitalu. Przyjęło się, że 100% całkowitej sumy ubezpieczenia wypłacane jest w sytuacji najgorszej, czyli śmierci dziecka, albo też wówczas, gdy uszczerbek na zdrowiu całkowicie uniemożliwia jego samodzielne funkcjonowanie.

Przy podpisywaniu polisy warto zwrócić uwagę nie tylko na składkę, ale i na wartość sumy ubezpieczenia. Należy skalkulować kwotę, która mogłaby stanowić realną pomoc i próbować negocjacji z ubezpieczycielami w celu otrzymania najlepszej oferty.

 

Odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego – podsumowanie

Tym, co zaskakuje wielu rodziców, jest fakt, iż ubezpieczenie szkolne nie pokrywa całości kosztów leczenia dziecka. Jest to kwota wypłacana jednorazowo, w oparciu o obliczenie procentowego uszczerbku na zdrowiu.

Podejmując decyzję o przystąpieniu do polisy, warto przeanalizować wszystkie jej aspekty. Jeśli NNW szkolne nie odpowiada twoim potrzebom, można wybrać ubezpieczenie indywidualne.

 

Ubieganie się o odszkodowanie najczęściej nie jest skomplikowanym procesem i w całości można przeprowadzić go online. Istotna jest natomiast znajomość kluczowych zasad i terminów. Gdy dziecku przydarzy się wypadek, najczęściej jesteśmy zdenerwowani i nie myślimy o zapisach umowy ubezpieczenia – tym bardziej warto się z nimi zapoznać wcześniej, aby w razie nieszczęśliwego zdarzenia znać zasady postępowania w zakresie występowania o odszkodowanie z NNW w szkole.

 

Jeśli szukasz ubezpieczenia szkolnego NNW, sprawdź ofertę NAU na https://ubezpieczenia.nau.pl/.