Pożyczka gotówkowa to decyzja na miesiące, a nawet i lata. Wybór odpowiedniej to nie lada wyzwanie. Szczególnie dla osób, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów. Zanim zatem zdecydujesz się na zaciągnięcie pożyczki, najpierw dowiedz się, o czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę przy wyborze pożyczki gotówkowej.
1. Całkowita kwota do zapłaty
Wybierając odpowiednią dla siebie pożyczkę gotówkową, przede wszystkim sprawdź wysokość całkowitej kwoty do zapłaty. Jest to suma wszystkich opłat, które finalnie będziesz spłacać bankowi lub firmie pożyczkowej w formie rat przez cały okres trwania umowy. Obejmuje to kwotę zaciągniętej pożyczki oraz wszelkie inne opłaty i koszty z nią związane.
Poza spłaceniem pożyczonej kwoty, ponosisz bowiem dodatkowe koszty w postaci prowizji czy oprocentowania – w zależności od parametrów. Pamiętaj, że pożyczasz mniej, ale oddajesz więcej. Im wyższą kwotę pożyczasz, tym więcej zapłacisz. Dlatego też przy wyborze oferty koniecznie sprawdź wysokość kosztów dodatkowych. Dokładnie przemyśl, ile pieniędzy potrzebujesz i wybierz ofertę, która pozwoli Ci na spłatę pożyczki w sposób komfortowy dla Twojego portfela.
2. RRSO
RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – to inny kluczowy czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Ten wskaźnik określa procentowo całkowity koszt pożyczki w ujęciu rocznym, czyli łączne koszty związane z pożyczką, w tym oprocentowanie nominalne, prowizje czy opłaty. Co ważne, im wyższy wskaźnik, tym pożyczka będzie dla Ciebie bardziej kosztowna.
Nie korzystaj zatem z pierwszej oferty, którą masz pod ręką. Najpierw porównaj dostępne na rynku opcje. Pożyczka gotówkowa z najniższym RRSO to najkorzystniejsza opcja. Dzięki temu nie przepłacisz.
3. Warunki spłaty pożyczki
Zanim ostatecznie zdecydujesz się na wybraną pożyczkę gotówkową, dokładnie przeczytaj umowę i zapoznaj się z warunkami, takimi jak okres spłaty i sposób oraz wysokość raty. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek. Okres spłaty pożyczki to czas, w którym spłacasz całą pożyczoną kwotę. Im krótszy, tym wyższe raty, ale za to szybciej spłacasz pożyczkę. Wysokość raty to kwota, którą spłacasz co miesiąc. Wybierz zatem ofertę z niskimi miesięcznymi ratami, aby uniknąć ewentualnych problemów ze spłatą pożyczki.
Sposób spłaty pożyczki określa zaś, jak masz zwrócić pożyczoną kwotę oraz ustalone dodatkowe koszty. Zazwyczaj odbywa się w ratach – co określony czas spłacasz ustaloną część. Wszystko zależy jednak od umowy, rodzaju pożyczki oraz terminu spłaty. Ważne, aby przestrzegać ustalonego harmonogramu, aby uniknąć naliczenia dodatkowych kosztów za opóźnienia lub zaległości.
Sprawdź!
W swojej ofercie posiadamy szereg produktów finansowych, w tym Pożyczkę NAU (dla osób potrzebujących jednorazowo większego zastrzyku gotówki) oraz Portfel NAU (dla osób potrzebujących comiesięcznego zabezpieczenia w postaci środków na nieprzewidziane wydatki). Niezależnie od wybranej formy pożyczki, gwarantujemy stałą ratę – jej wysokość nie ulegnie zmianie w trakcie trwania umowy.
Masz pytania? Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji:
tel.: 22 584 10 08
e-mail: pozyczki@nau.pl
od pon. do pt. w godzinach:
09:00 – 17:00