Wyjazd na wakacje czy długi weekend powinien być czystą przyjemnością. W praktyce wiemy oczywiście, że nie obejdzie się bez pewnej dawki stresu. Czy spakowane ubrania wpasują się w pogodę? Czy mamy wszystkie niezbędne dokumenty?
Czy zdążymy na samolot? A jeśli zamiast samolotu czy pociągu wybieramy własny samochód, dochodzi jeszcze kwestia odpowiedniego przygotowania pojazdu na dalszą trasę i zabezpieczenia się na wypadek ewentualnych stłuczek czy awarii. Co zrobić, aby mieć pewność, że nieprzewidziana sytuacja na drodze nie wygeneruje kosztów idących w dziesiątki tysięcy? Jak ubezpieczyć samochód na wyjazd za granicę a jak na krajową wycieczkę?
Ubezpieczenie auta na wakacje za granicą – dlaczego jest ważne?
Idealne wakacje powinny przebiegać bez przykrych niespodzianek – te jednak od czasu do czasu po prostu się zdarzają – i to na ogół w najmniej spodziewanym momencie. Zamiast się denerwować, lepiej się zabezpieczyć.
Już na terenie kraju nieplanowany postój może znacznie obciążyć portfel i zepsuć całą frajdę – gdy zamiast nad morzem wylądujemy w przydrożnym motelu, czekając na potwornie drogą lawetę. Za granicą koszty ulegają zwielokrotnieniu – zwykła wymiana opony na niemieckiej autostradzie może oznaczać koszt rzędu kilku tysięcy – i to euro. A w razie uczestnictwa w wypadku, dochodzą jeszcze koszty transportu poszkodowanych do domu czy ich leczenie. Nie warto ryzykować – lepiej wydać nieco więcej i wykupić ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę, które nigdy się nie przyda, niż potem pozbyć się oszczędności.
Ubezpieczenie OC auta za granicą – czy to wystarczy?
Polskie OC jest ważne we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz kilku innych państwach – jeśli więc to na terenie wspólnoty planujemy wakacje i nieszczęśliwie staniemy się sprawcami kolizji lub wypadku, polska polisa będzie nas chronić. Poza wymienionymi w polisie krajami, niezbędne będzie wyrobienie tzw. Zielonej Karty.
Czy zatem warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wakacje za granicą, ale w ramach UE? To już indywidualna decyzja każdego kierowcy, ale zdecydowanie jest to działanie rekomendowane. Nawet jeśli jesteś pewien własnych umiejętności, nie możesz przecież ręczyć za innych użytkowników dróg. Wiele zależy od kultury jazdy w danym kraju – np. kto kiedykolwiek widział parking we Włoszech wie, że tam pojęcie „zderzak” traktowane jest bardzo dosłownie. Zamiast więc podejmować ryzyko nieplanowanego i kosztownego przedłużenia urlopu na czas naprawy auta z własnej kieszeni, lepiej od razu wykupić ubezpieczenie samochodu za granicą Assistance.
Zielona Karta – w jakich krajach będzie potrzebna?
Co to jest Zielona Karta? Najprościej mówiąc stanowi ona potwierdzenie zawarcia umowy OC w kraju, na którego terenie zarejestrowany jest pojazd. Zielona Karta (OC zagraniczne) jest obowiązkowa w licznych krajach spoza UE – w tym na terenie tak popularnych wśród Polaków destynacji wakacyjnych jak Albania, a także w pobliskiej Białorusi. Nawet jeśli tylko przejeżdżasz przez terytorium danego państwa, udając się docelowo gdzieś indziej, Zielona Karta pojazdu jest niezbędna. Wyrobiona Zielona Karta ubezpieczeniowa uprawnia cię do korzystania z OC na warunkach zawartych z ubezpieczycielem – a zatem nie będziesz musiał np. pokrywać od ręki i na miejscu kosztów naprawy uszkodzonego przez ciebie pojazdu.
Zielona Karta – jak ją zdobyć? Ile kosztuje?
Zielona Karta – ubezpieczenie OC za granicą, jest wydawana przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawierasz polisę OC. Może być darmowa lub podlegać dodatkowej opłacie, od kilkudziesięciu do nawet kilkuset zł. Jeśli więc często wyjeżdżasz swoim autem za granicę – sprawdź ofertę twojego ubezpieczyciela także pod tym kątem.
Kartę wydaje się w j. polskim, angielskim i francuskim. Konieczne jest podanie kraju lub krajów, w którym może być ona potrzebna. Zielony kartonik składa się z dwóch części połączonych perforacją – w razie konieczności użycia, jedną część zostawia się drugiej stronie zdarzenia.
Ile kosztuje ubezpieczenie OC na podróże za granicą?
Podsumowując – obowiązkowe ubezpieczenie samochodu za granicę, czyli OC zagraniczne, w przypadku krajów UE i kilku innych (w tym np. Szwajcaria czy Czarnogóra), nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów.
W państwach spoza UE niezbędne jest najczęściej posiadanie Zielonej Karty pojazdu. Wydaje ją ubezpieczyciel i to on ustala stawkę – od 0 do nawet kilkuset zł.
Dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne przy podróży za granicę – czy warto?
O tym, czy dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę Assistance, AC czy NNW to wydatek wart poniesienia, decyduje każdy kierowca indywidualnie. Przy dokonywaniu kalkulacji warto na pewno wziąć pod uwagę kilka czynników – zarówno po stronie TU, jak i ubezpieczonego.
Na początku warto zatem zweryfikować zakres polis u poszczególnych ubezpieczycieli i ocenić, czy ich koszt jest opłacalny w kontekście ewentualnej pomocy, na jaką możemy liczyć w razie wypadku czy awarii. Nie mniej istotne jest także rozeznanie tematu od strony organizacyjnej. Do jakiego kraju jedziesz? Jakie są tam ceny usług mechaników samochodowych? Czy znasz na miejscu kogoś, kto mógłby ci pomóc w razie nieszczęścia?
Warto skorzystać z pośrednictwa multiagencji ubezpieczeniowej – agent rozezna twoje zapotrzebowanie i dopasuje do niego najlepszą ofertę.
Autocasco za granicą – co może obejmować?
Podobnie jak na terenie kraju, tak i za granicą, Autocasco (AC) jest przydatne w sytuacji, gdy uszkodzenie pojazdu nastąpiło z twojej winy lub gdy nie sposób ustalić sprawcę zdarzenia. Standardowo jest to ubezpieczenie kosztów naprawy samochodu za granicą, ale może obejmować także ubezpieczenie holowania samochodu za granicą – szczególnie przydatne gdy na skutek stłuczki auto nie nadaje się do jazdy i trzeba sprowadzić je z miejscowości oddalonej o setki kilometrów od domu.
Dzięki zagranicznemu AC nie zostaniesz również sam w sytuacji, gdy twój pojazd zostanie skradziony albo gdy uszkodzenie nastąpi na skutek warunków atmosferycznych (np. szyba rozbita podczas opadów gradu).
NNW na podróż za granicę – czy warto je dokupić?
Wiemy, że różne nieprzewidziane sytuacje mogą się wydarzyć w trakcie naszych wakacji, ale najczęściej nie dopuszczamy do siebie myśli, że coś może się stać nam lub naszym najbliższym. Wystarczy jednak włączyć dowolny portal przeznaczony do zbiórek publicznych, aby przekonać się, ile może kosztować opieka medyczna za granicą albo sprowadzenie do domu osoby poszkodowanej w wypadku. Dlatego też zagraniczne NNW, choć nie jest obowiązkowe, zdecydowanie warto wykupić.
W przypadku wykupienia polisy NNW, masz więcej opcji: może ona stanowić dodatek do ubezpieczenia komunikacyjnego, jak i do ubezpieczenia turystycznego. Oczywiście jest również opcja nabycia polisy jako osobnego produktu, ale w pakiecie jest to o wiele bardziej opłacalne.
Jak zgłosić szkodę za granicą?
Stało się, uczestniczyłeś w stłuczce za granicą. Co dalej? Przede wszystkim niezwłocznie poinformuj o tym swojego ubezpieczyciela – najczęściej masz na to tylko 24 do 72 godzin – po tym czasie TU nie uwzględni twojego zgłoszenia.
Procedura wygląda podobnie, jak w analogicznej sytuacji na terenie kraju: trzeba spisać dane wszystkich uczestników zdarzenia i skontaktować się z ubezpieczycielem, a następnie postępować zgodnie z jego instrukcjami – dla poszczególnych TU schemat postępowania jest nieco inny.
Jeśli to ty jesteś sprawcą kolizji, przygotuj się na konieczność podania poszkodowanym danych takich jak imię i nazwisko, adres, numer dokumentu tożsamości, numer rejestracyjny pojazdu oraz seria i numer polisy ubezpieczenia wraz z nazwą TU. Resztę formalności będzie załatwiał ubezpieczyciel.
Ubezpieczenie komunikacyjne krótkoterminowe w Polsce i za granicą na czas podróży – to musisz wiedzieć
Jeśli ubezpieczenie komunikacyjne zagraniczne jest ci potrzebne tylko na dwutygodniowy urlop, nie warto płacić za nie przez cały rok. Wtedy bardziej opłaca się wykupić ubezpieczenie samochodu krótkoterminowe. Choć na terenie UE samo OC wystarczy, to jednak warto rozważyć opcje dodatkowe.
Pamiętaj, że OC chroni przede wszystkim poszkodowanych w stłuczce, którą ty spowodujesz. Aby otrzymać pieniądze gdy sam uszkodzisz auto, niezbędne jest AC. Laweta przyjedzie po twój unieruchomiony pojazd, jeśli wykupisz Assistance a koszty leczenia za granicą pokryje NNW.
Ubezpieczenie krótkoterminowe możesz wykupić na czas określony konkretną umową z towarzystwem ubezpieczeniowym – może to być kilka dni, tydzień czy miesiąc. Aby nie przepłacić a jednocześnie zyskać maksimum możliwej ochrony, skorzystaj z pośrednictwa multiagenta ubezpieczeniowego.
Ubezpieczenie samochodu na podróże za granicą i w Polsce – podsumowanie
O czym trzeba pamiętać, wybierając się za granicę własnym samochodem? Przede wszystkim o tym, że w krajach UE wystarczy nam polskie OC, w większości pozostałych niezbędna będzie natomiast Zielona Karta pojazdu.
AC, NNW i Assistance za granicą, podobnie jak w Polsce, nie są obowiązkowe, ale w praktyce nie warto z nich rezygnować – koszty naprawy auta czy leczenia są ogromne i zwykła stłuczka czy awaria akumulatora mogą zamienić upragnione wakacje w koszmar.
Oferty poszczególnych TU mogą się bardzo różnić, tak pod względem zakresu polisy, jak i jej ceny. Aby mieć pewność, że nie przepłacasz, a jednocześnie jesteś odpowiednio chroniony, skorzystaj z pomocy multiagencji ubezpieczeniowej, która dobierze rozwiązanie idealne dla ciebie.
Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę to kwestia indywidualnej decyzji – jedni je wykupują, inni liczą na szczęście. Zdecydowanie rekomendowana jest ta pierwsza postawa – w obcym kraju najczęściej nie czujemy się pewnie i problematyczna może być nawet rozmowa z mechanikiem. Ten zaś, widząc desperację klienta, może zażyczyć sobie wynagrodzenia znacznie wyższego niż standardowe. Czy to wakacje z rodziną czy podróż służbowa, warto zatem zainwestować przynajmniej w krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu Assistance za granicą – tak na wszelki wypadek, żeby móc podróżować ze spokojną głową.
Masz pytania? Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji:
tel.: 22 696 72 70
e-mail: bok@nau.pl
od pon. do pt. w godzinach:
08:00 – 18:00